Interaktiivne ja inspireeriv Õllemuuseum näitab teed tulevikku
Kas pole tõsi, et üks õige 21.sajandi muuseum avab akna imetlusväärsesse minekku, et sellest õppida ning omakorda inspireerida tulevikku?
Meie viimane tõeliselt mõnus nädalavahetus algas loojuva reede õhtuga, kui asusime Tallinnast Tartu poole teele. Kellaaeg juba hiline, aga väljas veel nii suviselt helge, maantee liiklus täielikult juba lahtunud ning ümbritsevate niitude kohal hõljumas suveöine sudu. Imetleme vaikides ja naeratades ümbritsevat Eestimaa loodust - parim aeg on just siin ja praegu.
Iga mööduva kilomeetriga jäävad argimõtted aina kaugemale ja peas formuleerub plaan saabuvaks minipuhkuseks. Me pole Tartus liiga kaua käinud, tõdeme enda majutuskohta saabudes. On ju maikuu reede õhtu, õues on haruldased +25 kraadi ja Tartus elu keeb!
Seekord broneerisin meile Airbnb kesklinna ja Tähtvere piiril - jackpot! Paremale jääb südalinn ja vasakule nostalgilised ja armsad Tartule igati sümboolsed puumajad. Inimeste elevus saabunud suve üle on nakkav, nii et viime asjad tuppa ja lähme jalutama.
Hommikut alustame ühele ideaalsele puhkepäevale vääriliselt - Ben toob meiega samas majas asuvast Tüümiani saiapaleest jääkohvi ja saiakesi ja lihtsalt mõmiseme, kui maitsev ja kosutav kõik on! Kindlasti lisa Tüümiani külastamine enda Tartu plaanidesse! Mis edasi? Vaatan kaardil taas meie asukohta ja ümbritsevat - vahetus läheduses on nii Raekoja plats, Emajõgi, Botaanikaaed kui Õllemuuseum. Õllemuuseum tehakse kell 11 ka lahti!
Plaan on tehtud, lähme hulgume spontaanselt suunaga Tähtvere ja A. Le Coq Õllemuuseumi poole! Google Maps pakub lühemat teed muuseumini, aga tean, et muuseumisse pääseb Laulupeo puiesteelt tehase väravahoone kaudu. On laupäeva hommik, päike lõõmab juba kõrgel, aga tänavatel vaid mõnus sirelite lõhn, lindude laul ja nende suurimad fännid, kes meiega natuke kaasa jalutavad.
Imetleme iga maja ja hoovi. Peame tunnistama, et Tartus peatudes oleme siiani jäänud suuresti Raekoja platsi ümbrusesse ja pole varem Tähtvere tänavatel jalutanud. Seda positiivsem see üllatus - kui ilusa piirkonnaga on tegu!
Ja oleme kõigest 10 minutit jalutanud, kui saabume juba ajaloolise A. Le Coq Õllemuuseumi ette ja näeme, et me pole sugugi esimesed. Kolm inimest juba istuvad terrassil ja jahutavad end joogipoolisega. Kõrvu kostub soome keel - lahe, ka välismaalased on Õllemuuseumi üles leidnud!
Sisenedes tervitab meid A. Le Coq kingipood ja rõõmus teenindaja. Uudistame veidi kingipoes ja muhelen omaette, kui mõtlen, et mu kasuisale kindlasti meeldiks särk tekstiga “Õlle 13 - meie õlu lood” ja mis hukkamõistva pilgu ma oma emalt selle kingituse peale saaksin...
Kõneainet ja elevust tekitavaid kingiideid on siin tõesti palju, õllegurmaanidest Limpa Limonaadi fännideni ja leidsin omakorda palju uusi jooke, mida varem märganud polnud. Võimalik on osta ka kinkekaarte, nii et kui keegi veel on mõelnud, et meestele on raske kingitusi osta, siis siit Sulle üks hea kingisoovitus - Õllemuuseumi kinkekaart. Baarist saime ka oma piletid, et siis juba edasi alumisel korrusel asuvasse muuseumisse uudistama minna.
Muide, täispilet on 10 eurot ja see sisaldab ka pokaali karget õlut või värskendavat limonaadi. Perepilet on 20 eurot (2 täiskasvanud ja 2 kuni 18-aastast last) Etteruttavalt loen, et parima kogemuse saamiseks tasub varuda umbes 1,5 tundi - sobib, ideaalne aeg, et õues lõõmavast kuumusest üks kostav ja hariv paus teha.
Õllemaailm paistab juba sisenedes väga stiilne ja kaasaegne ning tahaks igast läbi mõeldud sisekujunduselemendist pilti teha. Üleüldse toovad sellised ajaloolised paigad välja teatud lapseliku avastamishimu ja elevuse, et kipume kumbki omas tempos ja omas suunas uitama minema.
Oleme alles trepist alla jõudnud, kui Ben kommenteerib, kuidas ta on jätkuvalt üllatunud, kui kaasaegsed ja interaktiivsed Eesti muuseumid on ja 1807.a. asutatud A. Le Coq on tõesti loonud Eesti vanimale joogitootjale väärilise näituse, kus on niivõrd hea tasakaal ajalugu, stiili ja huumorit.
Iga ruuminurk on kuraatorite poolt väga põhjalikult läbi mõeldud ja demonstreerib ideaalselt, kuidas siin väärtustatakse kultuuri ja traditsioone ning antakse endast parim, et see tulevastele põlvedele edasi anda. Kas Sa teadsid näiteks, et õlle on üks maailma vanimaid jooke, mida on pruulitud juba enam kui 12 000 aastat?
Ja näiteks ajaloolises tööstushoones saab erilist tähelepanu õlle üks olulisem koostisosa – linnased. Aastast 1898 pärinevad linnasetrumlid jutustavad linnaste valmistamise teadusest: oder sorteeritakse, pestakse, leotatakse, idandatakse, kuivatatakse, puhastatakse ning alles siis saab sellest õlle koostisosa. Linnasekasvatuse ekspositsioonialal on vaatamiseks ja maitsmiseks välja pandud eri tüüpi ja röstimisastmega linnased ning meie lemmikut karamellist linnast oli võimalik ka kingipoest suveniiriks osta.
Meie uudistamistega liitub ka muuseumi juhataja Mart, kes räägib palju huvitavaid lugusid ja vastab muhedalt ka kōige rumalamatele küsimustele :) Saad kuulda põnevaid legende ja mälestusi. Mardil on nii palju jagada, et ausalt öeldes jäin mõtlema, kui äge oleks nendest lausa raamat kokku panna.
Endalegi märkamatult kogud uusi üllatavaid fakte õlle ajaloost ja õlle tüüpidest ning saad näha põnevaid seadmeid ja maailma ühte vanimat säilinud õlut. Selle teekonna käigus avaneb A. Le Coqi üle 200 aasta vanune väärikas ajalugu koos õllelinn Tartu kujunemislooga. Mulle jäi eriti meelde, kuidas õlletehase kontoris oli elektrivalgus varem kui Tartu Ülikooli auditooriumites. Veel saab külastuse käigus aimu, milline nägi välja õlle tegemine vanasti ja kuidas pruulitakse õlut tänasel päeval.
Ja muide, Mart on A.Le Coq’is töötanud juba 48 aastat! See muidugi ütleb palju positiivset A. Le Coq’i kui tööandja kohta ja on ainult loogiline, et A.Le Coq valiti "Top Tööandja 2024" uuringus tootmissektoris 3.kohale. Kui vähegi võimalik, soovitame ka Sul võtta giidiga ekskursioon, et kuulda värvikaid lugusid, küsida jooksvaid küsimusi ning kuulda, kes uhked külalised Õllemuuseumi juba külastanud on ja millised on olnud nende emotsioonid! See on seda väärt :)
Pean tunnistama, et me eeldasime, et Õllemaailma näol saab olema tegu pigem väikese muuseumiga, aga uks ukse järel avanesid uued ruumid täis erakordselt hästi säilinud elemente, nii et tegu on suurema muuseumiga kui Sa ka ilmselt arvad.
Õllemaailmas leiab haruldasi tootmisseadmeid, mis on tehases olnud selle aegade algusest ja Õllemuuseumi südameks on ajalooline Tartu linnasetorn. Euroopa üks unikaalsemaid ja tänapäevani säilinud hoone on ise vaatamisväärsus ning monument õlle tööstuslikule tootmisele.
Ja need ruumid on omakorda veel ideaalsed ka meeldejäävate ürituste korraldamiseks - olgu selleks siis näiteks uhke erapidu või firmapidu. Lisaks on võimalik ka eraldi rentida Sassi seminariruumi - väga hea viis, kuidas oam tiimile vaheldust pakkuda ning siduda töö ühe huvitava Õllemaailma ekskursiooniga.
Jäime arutama, kuidas maailm liigub ühe kiiremas tempos ning igapäevaselt kuuleme uutest iduettevõtetest ja rohelistest arengutest, aga A. Le Coq väärib kindlasti ka selles eraldi esile toomist - Eesti vanim joogitootja, kes käib nii eeskujulikult aja ja arenguga kaasas, et valiti ka aastal 2023. aasta kestlikuks ettevõtteks, mis on kõrgeim riiklik tunnustus ettevõtetele.
Siiralt julgustame Sind kindlasti Õllemuuseumi külastama, kui Tartusse satud - sõpradega, perega või kaaslasega. PS. Tegu on ka väga laheda kohtinguideega!
Ja loomulikult lõppeb Õllemuuseumi kogemus karastava õllega, mida saab nautida külastuse lõpus kas muuseumis või kingipoe baaris. Muuseumi nooremad külastajad saavad nautida legendaarset Traditsioonilist Limonaadi.
Tõelistel õllegurmaanidel on võimalik tellida ka 4-ne degustatsioon, mille raames saad mekkida ka kahte sellist õllet, mida mujalt juba ei saa ;)
Ja lõpetuseks loodan, et A.Le Coq Õllemuuseum inspireerib ka teisi Eesti muuseume oma lippu sama kõrgel hoidma.
Vaata Õllemaailma võimalusi lähemalt SIIN või hoia nende tegemistel silm peal Instagramis
Rohkem meie puhkuste pilte ja story'sid näed meie Instagramis ja Tiktokis!
Turvalist rändamist!
Liis ja Ben