Parimad puhkemajad Eestis

Eesti Paigad cover pictureEesti Paigad mobile cover picture

Muinasjutuline Puurmani mõisa külastus Kultuuriteel

Meie talvine külastus hiljuti restaureeritud suurejoonelisse neo-renessanss stiilis Puurmani mõisa andis nii palju inspiratsiooni nii kodu sisustamiseks kui ka ettevõtlikkuseks.

Krahv G.J. Manteuffeli ajal 1881.aastal valminud mõisast leiab nii suurejoonelise tantsusaali, ruumilise puidust laega söögisaal, krahvi ja krahvinna elegantsed magamistoad, kui ka Kuperjanovi muuseumitoa. Eraldi põnevust pakkusid näiteks krahvi varakamber ja salakäik torni.

Liis ja Ben Puurmani mõisasLiis ja Ben Puurmani mõisas

Nimelt mõisa üht esinurka ehib viiekorruseline kaheksatahuline tuudorstiilis torn. Nii torn kui ka kõik hoone fassaadid on kaunistatud rikkaliku dekooriga, mis lumisel taustal eriti ajatu välja näeb.

Eesti Paigad Puurmani mõisas

Siin on üks meie lemmikpaikasid - tähelepanelikum silm ehk märkab, et käik, mis viib sinisesse koolidirektori tööruumi, on tegelikult toa nurgas olevasse seina peidetud avatud uksed. Seda aga peab oma silmaga nägema, nii et kindlasti soovitan oma pere või väikse sõpruskonnaga plaan paika panna ja broneerida üks ilus ajalooline ringkäik Puurmani mõisa. PS. Oma külastuse saad broneerida telefoninumbril: 5263930 või 53457140

Eesti Paigad Puurmani mõisas

Eesti Mõisakoolid

Tänasel päeval leiab sellest kaunist ja ajaloolisest hoonest mõisakooli. Ma pean tunnistama, et polnud varem Eesti mõisakoolidega kursis, aga saime nüüd hea ülevaate ja taaskord rõõm, et meie ajaloolisi hooneid restaureeritakse ja nii praktiliselt kasutusel hoitakse. Meie üllatuseks on rahastus Puurmani mõisa restaureerimiseks tulnud Norrast ehk eea grants'ilt. Koduteel veel arutasime, et keegi võiks läbi viia uuringu, kuidas sellises uhkes keskkonnas viibimine õpitulemusi mōjutab - sellistes pidulikes ruumides studeerides on ju üsna kerge enda tulevikku presidendi lossis ette kujutada :)

Eesti Mõisakoolid Eea Grants

Puurmani mõisas on igal ruumil oma lugu rääkida ja seda saadavad põnevad detailid, mida külastajana ise märgata ei oskaks, aga millele Puurmani mõisakooli töötajad tähelepanu teavad suunata. Isegi justkui elementaarsed klassikalised elemendid nagu uksed ja kaminad võivad üllatada. Siin on näiteks Puurmani mõisa pidulikud ahjud:

Ahi Puurmani mõisakoolisAhi Puurmani mõisakoolis

Muide, tihti võib märgata erinevaid nimetusi - mõis ja loss. Küll aga on õige nimetus just Puurmani mõis, kuna tegu on ühe elemendiga suuremast kompleksist ehk Puurmani mõisa ümbritsevad veel prantsuse stiilis sümmeetriline mõisapark koos purskkaevu ja puudealleega. Wikipedias märkasin veel kolmandat nimetust, mis üritab neid kahte nimetust ühendada - "mõisaloss". Isiklikult tunnen pidevalt kiusatust seda hoonet lossiks kutsuda, kuna uhke torn annab talle keskmisest mõisast suursugusema ilme. Aga ega nimi hoonet ei riku ja õige koha leiab üles igatepidi :)

Puurmani mõis pealtvaates


Ringi uudistamise käigus saime teada, et Puurmani mõis on ka hinnatud külastuspaik kunstikoolidele, kuna see, kuidas mõis on hiljuti restaureeritud, säilitades siiski kõnekad aja jäljed, on eeskujuks ja inspiratsiooniks paljudele. Nimelt enamus ruumidest leiab renoveeritud põrandad, seinad ja laed, aga kes otsib, see leiab ka väiksed teadlikult alles jäetud märgid sellest, mis erinevatel ajajärkudel vastavas seinas, ukses või põrandas on olnud.

Eesti Paigad Puurmani mõisakoolisEesti Paigad Puurmani mõisakoolisEesti Paigad Puurmani mõisakoolisEesti Paigad Puurmani mõisakoolis

Pataljoni loomine Puurmani mõisas

Lisaks krahviaegsele pidulikult ajastule on Puurmani mõisal oluline koht ka Eesti Vabadussõjas. Olukord Vabadussõjas oli 1918. aasta lõpus väga kriitiline ja situatsiooni tõsidust näitas see, et Punavägede käes oli 2/3 Eesti territooriumist. Et päästa, mis päästa annab, oldi valmis meeleheitlikeks sammudeks. Üheks selliseks oli Julius Kuperjanovi partisanide pataljoni loomine.

Idee sellise pataljoni loomiseks ol Kuperjanovil juba ammu. Loa üksuse moodustamiseks sai Kuperjanov tolleaegselt diviisi ülemalt Limbergilt. Pataljoni kokkukutsumiseks tuli valida selline koht, mis poleks veel võõrvägede kontrolli all. Kuna rindejoon kulges vahetult Puurmanist idas ja see koht oli Tartule küllaltki lähedal, valiti väeüksuse loomiskohaks Puurmani mõis. 1918.a moodustas Julius Kuperjanov Puurmani lossis partisanide pataljoni ja seda on Puurmani mõisas meenutamas eraldi muuseumituba.

Eesti Paigad Puurmani mõisasJulius Kuperjanovi pilt Puurmani mõisas

Tegu on väga kauni sihtkohaga, kus silmailu ja lugusid ajaloost jätkub nii sees, kui väljas. Kindlasti sooviks tulevikus Puurmani mõisa külastada ka suvisel ajal, kui taas toimumas mõni kontsert. Millal Sina oma külaskäigu teed?

Vaata veel pilte ja videoklippe meie Instagrami storyst ja hoia Puurmani mõisa tegemistel silma peal Puurmani mõisakooli Facebookis!

Ja Kultuuritee muuseumite kuu pakkumistega saad end kursis hoida nii Kultuuritee kodulehel kui ka Facebookis!

Jõgevamaal toimuvat saad aga jälgida Jõgevamaa kodulehel, Facebookis ja Instagramis.