Kalevipoja Koda - ideaalne lahendus peredele!
Kalevipoja Koda annab kaasaegsele muuseumile uue tähenduse
Alustaks kohe sellest, et 2020. aastal taasavatud Kalevipoja muuseum on üks ilusamaid ja moodsamaid muuseume, mida oleme Eestis külastanud. Nii loomulikult ja mänglevalt on loodud peresõbralik keskkond, kus peaaegu märkamatult põimuvad kultuur ja mängumaa.Ja hetkel on külastuseks ideaalne aeg! Kultuuritee muuseumite kuu raames on sissepääs Kalevipoja muuseumisse -20%, kui kasutad salasõna "Kultuuritee". Veel enam, sel kuul on veel lisapakkumised, mis aitavad Sul enda plaane veelgi paremini ajastada:
14. veebruaril ehk sõbrapäeval saad sõbra tasuta muuseumisse kaasa võtta.
16. veebruaril kell 16 Vastlatrall. Liulaskmine, saanisõit, vastlakohvikus hernesupp ja vastlakuklid.
24. veebruaril kell 12.00 tulealtari juures mäe otsas tule süütamine. Saab ühiselt süüa kruubiputru ja juua kuuma teed. Terve päev võimalus muuseumi konverentsiruumis vaadata lühifilmi ‘Kalevipoeg’. Üritus on tasuta!
Lisaks on Kalevipoja koja õuel veel kogu aja avatud ka mänguhoov, kelgumägi ja uisuväli.
Muuseumisse sisenedes tervitab Sind kohe trepp, mille taga olevalt seinalt vaatab vastu maal Kalevipojast - see maal on tehtud näitamaks umbkaudselt, kui suur Kalevipoeg oli. See on muidugi natuke suhteline, kuna kohad, mis eeposes annavad aimdust Kalevipoja mõõtudest, annavad erinevat infot.
Interaktiivsed tehnilised lahendused
Kalevipoja muuseumi täht on kindlasti virtuaalreaalsus, mis võimaldab seiklushuvilisel ise Kalevipoja rolli katsetada ja allmaailmas seigelda. Samal ajal, kui mängija seikleb, saavad teised talle kaasa elada läbi ekraanil toimuva. Mis saaks olla parem viis lapsi muuseumisse meelitamiseks, kui mitte virtuaalreaalsus?Lisaks on muuseumis veel erinevaid mänge ja installatsioone meie rahvuseepose legendi põnevaks avastamiseks ja ka oma teadmiste proovile panemiseks. Eriti seiklushimulistel on võimalik ka kogu eepost otsast lõpuni kuulata, see võtab "ainult" 12 tundi, aga oleme ausad - see on ikka vähem, kui see aeg, mis meil kulus koolis Kalevipojaga tutvumiseks... või vähemalt tundus kuluvat :)
Ka Kalevipoja mõõgal on oma lugu rääkida ja seda saadab lisaks päris mõõgale ka digitaalne mõõk ning erinevad valguslahendused ruumis. Lisaks leiab muuseumist näituse, kuhu on kokku kogutud kõik teosed, kus Kalevipoega on kujutatud ja puudu ei ole ka vanapagana 3D-mõõdus küüntest kübar. Ma olin ausalt öeldes selle veidi häiriva objekti Kalevipoja eeposest täitsa ära unustanud, heh.
Kalevipoja Koja lisaväärtused
Muuseumi esimesel korrusel asuvad veel suveniirid, väike kohvik, konverentsiruumid. Kalevipoja kojas on ka väga hea korraldada kas firma tiimiüritusi või kasvõi sünnipäevapidu. Vaata võimalusi lähemalt siin!Lisaks avastasin esimeselt korruselt näituse Eestis kasutusel olnud rahatähtedest. Selle näitusega tutvudes ma pean tunnistama, et polnud siiani pooli meie maal kasutusel olnud rahatähti varem näinudki. Ja mis nimetused! "Eesti Wabariigi kassatäht". "Sada Eesti marka. Kulla väärtus." Olles ise palju disaini ja disaineritega koos töötanud, on selliste näituste nägemine alati eriti põnev - kuidas need tähed on kujundatud, kuidas trükitud, kes teksti mõtles jne.
Praeguseks on see rahanäitus liikunud juba uutesse paikadesse, aga veebruaris saab imetleda Kalevipoja muuseumi ajutiste näituste ruumis hoopis Kärr&Surr lipukettide näitust, kus põhirõhk sini-must-valgel. Selles ruumis saab ka fotosid teha enda valitud taustaga ja näiteks mõõgaga. Või miks mitte panna ennast hoopis raami sisse?
NB! Nagu piltidelt ehk märgata võis, kohe alguses anti meile ka jalga vahvad sussid ja selle kohta kirjutab Kalevipoja muuseum ka enda kodulehel põhjalikumalt:
"Kalevipoja muuseum hoolib väga keskkonnast ja seetõttu kasutame muuseumis vahetusjalatseid. Miks? Põhjuseid on kolm: Asume endises koolimajas ja see on siinse kogukonna jaoks väga tähtis hoone. Hoiame seda nagu oma kodu ja tahame, et see kestaks veel väga kaua-kaua. Oleme kahele teenusele saanud EHE märgise ehk Ehtne ja Huvitav Eesti. See on märk, mis väga jõuliselt propageerib ka keskkonna säästmist ja ressursside hoidmist. Meie muuseumisse on oodatud igas vanuses külastajad - ka need, kes veel omal jalal ei kõnni. Seega on meie majas lastel võimalus põrandatel käputada, roomata, lamada, puslesid kokku panna jne. Kes ei taha olla sokkides, saab jalga panna meie toredad linased sussid, kus on vastavalt suurusele peal Kalevipoeg, Linda või siilike."
Minu meelest väga tervitatav ja mōistlik lähenemine ja mina valisin endale siilikesega sussid:
Kokkuvõtvalt võime kindlasti Kalevipoja koja külastust soovitada - kas siis väikse seltskonnaga või terve perega, kindlalt leiab kõigile tegevust! Miks mitte veeta selle aasta vabariigi aastapäev just Kalevipoja Kojas?
Kui võtadki vabariigi aastapäeval ette ringreisi Jõgevamaal, siis soovitame omalt poolt peatuda meile juba tuttavas Torma puhkemajas, kus me varem olime proovinud glämpingut, aga seekord peatusime peamaja romanikatoas.
Romanikatuba on väga avar, aga hubane lahendus nii paaridele kui peredele ning pean ütlema, et hea alternatiiv nendele, kellele mõte glämpingust meeldib, aga veel proovida ei julge. Broneeri romanikatuba ja oma külastuse ajal saad hoovis olevaid glämpinuid ka lähemalt uudistada! Hoovi pealt võib leida ka sulelisi- ja karvaseid, kes lastele kindlasti meeldivad.
Torma puhkemajas saab vabariigi aastapäeval ka erilist grillburgerit proovida, nii et eriti hea oma päev sisustada nii Kalevipoja Koja, kui ka Torma puhkemajaga külastusega!
Või kui hindad ja eelistad kohalikku kaupa tarbida - pühapäeviti toimub Kalevipoja Koja juures Kääpa OTT, mis viib kohaliku tootja kokku kohaliku tarbijaga :)
Vaata veel pilte ja videoklippe meie Instagrami storyst ja hoia Kalevipoja muuseumi tegemistel silma peal Kalevipoja muuseum Facebookis!
Ja Kultuuritee muuseumite kuu pakkumistega saad end kursis hoida nii Kultuuritee kodulehel kui ka Facebookis!
Jõgevamaal toimuvat saad aga jälgida Jõgevamaa kodulehel, Facebookis ja Instagramis.