Talvine nädalavahetus Kultuuriteel ehk Palamuse muuseum uues kuues!
Talv on alati külm ja pime aeg, kus aeg justkui jääks seisma. Esimene instinkt on toas teki sees keras olla ja raamatut lugeda, aga tegelikult on ju palju parem ja tervislikum ette vōtta üks talvine väljasōit. Ehk siin ongi meie esimene soovitus, mida näiteks ette vōtta nädalavahetusel või kuhu minna koolivaheajal!
Palamusele, Kentucky lōvid!
Kultuuritee muuseumitekuu
Miks Palamusele minna just praegu? Sest veebruar on Kultuuritee muuseumite kuu ehk terve kuu vältel leiab Jōgevamaa muuseumites erinevaid huvitavaid pakkumisi ja oleme ausad - talvel ei kannata kaua ōues olla, nii et muuseumite vahel siiberdamine on üsna hea alternatiiv. Saab lõõgastuda, liikuda ja uusi teadmisi koguda.NB! Hetkel on Kultuuritee muuseumite kuu raames ka sooduspakkumine: salasõna “Kultuuritee” annab pileti ostult 20% soodustust. (Ei kehti programmides osalemisel)
Ja sõitu alustades pane Google Mapsis sihtkohaks Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum :)
Mida Palamuse muuseumist oodata?
Mina nagu ka ilmselt iga teine eestlane, olin Palamusel viimati käinud kooliajal ja pean tunnistama, et olin üsna kindel, et ees ootab juba kōik teada-tuttav, nii et ma olin väga positiivselt üllatunud, et Palamuse muuseum on renoveeritud ja ees ootab uus modernne maja kaasaegsete lahendustega igale vanusele.Täpsemalt on ees ootamas uus peamaja, nostalgiline koolimaja ja näitusesaal. Muide, Palamuse muuseum on Eesti ainus kihelkonnakoolide ajalugu tutvustav muuseum, mis uurib, kogub, ja säilitab koolielu alates 17. sajandist kuni Eesti iseseisvumiseni. Ringi uudistades hakkasin mõtlema, et 90ndate lapsena mul on veel mingil, kuigi vähesel, määral äratundmisrõõmu sellest eluolust, mida Palamusel näha saab, aga tänapäeva laste reaalsusega on kontrast ikka väga suur.
No vaata seda pilti - nii pisikesed rüblikud juba sõjaväeks valmistumas. Tänapäeva lapsed seisavad samamoodi bussipeatuses telefonid käes, hehe.
Peamaja
Palamuse muuseumi uus kaasaegne peamaja annab ülevaate Oskar Lutsu lapsepõlvest ja kooliajast, Palamuse hariduselu tipphetkedest kui ka kõigist Eesti luteriusu kihelkonnakoolidest. Kogu väljapanek annab "Kevade" kaudu väga hea ülevaate 19. sajandi Eesti talurahva koolielust. Filmisaalis saab ka vaadata ajaloolisi kaadreid Oskar Lutsust ja sellest, kuidas toimus „Kevade” filmimine.Ben on ka "Kevadet" näinud, nii et natuke juba teadis, mis muuseumiga tegu. Mäletan, kui mul oli õnnestunud teda "Kevadet" vaatama meelitada ja film hakkas mängima. Ben nägi, et tegu on mustvalge filmiga ja küsis murelikult: "Kas selles filmis räägitakse ka midagi?" :)
Igatahes alati on huvitav selle prantslasega meie kultuuriasutusi külastada, kuna tema jaoks on see hoopis teine kogemus kui meie kohalike jaoks ja nii ka seekord. Ma parajasti uudistasin peamajas olevat installatsiooni, kui ta kutsus mind lugema, et 1874 tunnistati Liivimaa evangeelse luteri usu maakoolide õppekavas soovitatavaks ka tütarlastele mõeldud kihelkonnakoolide asutamine. Uute koolide avamist põhjendati ajastu nõudega:
"Oma mõistuse poolest peavad mehed ja naesed ühe väärilised olema. Se ei ole mitte hea, et mehed oma kooliõpetusega kaunis keäste edasi jõuavad, aga naesterahvad neist kaugele maha jäävad."
Väga äge tõdeda, et ka pisemates maapiirkondades oldi juba sel ajal avarama maailmavaatega!
Ja neile, kellele selliste huvitavate ajalooliste faktide lugemine nii väga huvi ei paku, on mõned humoorikad aktiviteedid olemas: viiuli- ja riiulimängud, mida ka ise järgi proovisime:
Nostalgiline koolimaja
Tervitavalt kollane koolimaja, mida me ilmselt kõik pildi pealt ära tunneme, peidab endas aga ruume ja sisustust, mis annavad korraliku ülevaate köstri tööülesannetest, köstriemanda kuningriigist ehk köögist ning lubavad piiluda isegi nende magamistuppa, wink.Ja lugesin, et koolid said alles 1850. aastatel tahvlid, krihvlid, paberi, tindipulbri ja -potid ning 1860. aastatel võeti kasutusele vihikud, joonlauad, pinalid ja laialdasemalt ka terassuled.
Tihti tundub, et kõik see on olnud nii ammu, aga tegelikult on ju kõige suurem areng toimunud alles viimase 100 aasta jooksul. See on ka minu jaoks suurim pluss muuseumeid külastades - tekib aeg ja ruum pikemalt mõelda selle üle, mis on olnud ja paneb rohkem hindama ka seda, mis meil praegu on. Ja oleme ausad, tehnoloogia areng hakkab minema järjest kiiremaks, nii et ma kohati olen isegi rõõmus, et ei pea nägema, mis on reaalsus järgmise saja aasta pärast. Aga ikka huvitav omavahel arutada! Mis Sa arvad, milline on üks koolipäev 50 aasta pärast?
Ja midagi ka koolidele - Palamuse koolimajas korraldatakse ka ajastuteemalisi programme ja teemapäevi, kus koos seda kõike uudistada ja järgi proovida. Valikus on tegevused nii lasteaialastele, täiskasvanutele, kui ka kõigile vanusegruppidele, mis nende vahele jäävad :)
Koolimaja näitusesaal
Koolimaja teiselt korruselt aga leidsime väikse näituse Palamuse kihelkonnaelust ja -olust. Antud ruumid on tegelikult väga head ka korraldamaks konverentse, kontserte, etendusi ja tähtpäevalisi sündmusi. Miks mitte ette võtta üks firma väljasõit Palamusele?Kokkuvõtteks võime oma kogemuse põhjal öelda, et Palamuse muuseumis toimub palju rohkem kui alguses arvata võiks ja mul on siiralt hea meel, et Jõgevamaa muuseumid ja muud kultuuriasutused on nii heas seisus ja hoitud, püsides seejuures ka kaasaegsed. Kui Sul on peres lapsed, vii nad kindlasti Palamusele - mis koht oleks parem näitamaks, kui erinev oli meie maailm (kõigest) 100+ aastat tagasi!
Ja kui Sul lapsi ei ole - tere tulemast klubisse ehk lähme õpime Palamusel puutööd? Leidsin just nende kodulehelt, et neil korraldatakse ka puitmööbli restaureerimise kursuseid.
Vaata veel pilte ja videoklippe meie Instagrami storyst ja hoia Palamuse muuseumi tegemistel silma peal Palamuse muuseumi Facebookis!
Ja Kultuuritee muuseumite kuu pakkumistega saad end kursis hoida nii Kultuuritee kodulehel kui ka Facebookis!
Jõgevamaal toimuvat saad aga jälgida Jõgevamaa kodulehel, Facebookis ja Instagramis.